Home / Singles Results

Singles Results

Mon 28th Jul, FINALS:

Men’s final:
[1] Nick Matthew (ENG) bt [2] James Willstrop (ENG) 11-9, 8-11, 11-5, 6-11, 11-5 (100m)
Bronze
[3] Peter Barker (ENG) bt [4] Saurav Ghosal (IND) 11-5, 6-11, 11-5, 11-6 (53m)

Women’s final:
[1] Nicol David (MAS) bt [2] Laura Massaro (ENG) 12-10, 11-2, 11-5 (44m)
Bronze  play-off:
[3] Joelle King (NZL) bt [4] Alison Waters (ENG) 11-7, 11-7, 11-5 (42m)

Women’s semi-finals:
[1] Nicol David (MAS) 3-0 [3] Joelle King (NZL)  11-6, 11-8, 11-5 (39m)
[2] Laura Massaro 
(ENG) 3-1 [4] Alison Waters (ENG)  11-5, 12-14, 11-3, 11-8 (65m)

Men’s semi-finals:
 [1] Nick Matthew (ENG) 3-0 [3] Peter Barker (ENG) 11-3, 13-11, 11-6 (63m)
[2] James Willstrop (ENG) 3-0 [4] Saurav Ghosal (IND)  11-8, 11-8, 11-5 (49m)

Men’s quarters:
[1] Nick Matthew (ENG) 3-0 [7] Chris Simpson (GGY)  11-7, 11-8, 11-9 (53m)
[3] Peter Barker
 (ENG)3-0 [5] Cameron Pilley (AUS) 11-8, 11-4, 11-5 (52m)
[4] Saurav Ghosal (IND) 3-2 [12] Campbell Grayson (NZL)  8-11, 7-11, 11-6, 11-8, 11-6 (93m)
[2] James Willstrop (ENG) 3-0 [15] Ivan Yuen (MAS)  11-1, 11-7, 11-3 (29m)

Women’s quarters:
[1] Nicol David (MAS) 3-1 [8] Jenny Duncalf (ENG)  11-9, 11-7, 5-11, 11-4 (56m)
[3] Joelle King
 (NZL) 3-0 [7] Madeline Perry (NIR)  11-6, 11-4, 11-6 (42m)
[4] Alison Waters (ENG) 3-1 [6] Dipika Pallikal (IND)  8-11, 11-2, 11-9 , 11-6 (44m)
[2] Laura Massaro (ENG) 3-0 [5] Low Wee Wern (MAS)  11-3, 11-2, 11-6 (35m)

Day TWO Results

Men’s Last Sixteen:

[1] Nick Matthew (ENG) 3-0 [9] Alan Clyne (SCO)  11-4, 11-5, 11-8 (38m)
[7] Chris Simpson (GGY) 3-1 [11] Ryan Cuskelly (AUS)  11-6, 9-11, 11-5, 11-7 (85m)
[3] Peter Barker (ENG) 3-0 [10] Nafiizwan Adnan (MAS)  11-7, 11-6, 11-3 (52m)
[5] Cameron Pilley (AUS) 3-0 [16] Greg Lobban (SCO)  11-6, 11-4, 11-6 (51m)
[12] Campbell Grayson (NZL) 3-0 Kelvin Ndhlovu (ZAM) 11-4, 11-6, 11-4 (35m)
[4] Saurav Ghosal (IND) 3-2 [14] Steve Finitsis (AUS)  11-2, 11-5, 4-11, 6-11, 11-8 (86m)
[15] Ivan Yuen (MAS) 3-1 [6] Alister Walker (BOT)   11-8, 9-11, 11-2, 11-8 (65m)
[2] James Willstrop (ENG) 3-0 [13] Martin Knight (NZL)  11-5, 11-5, 11-5 (31m)

Women’s Last Sixteen:

[1] Nicol David (MAS) 3-0 [16] Megan Craig (NZL) 11-7, 11-6, 11-5 (26m)
[8] Jenny Duncalf (ENG) 3-0 [14] Samantha Cornett (CAN)  11-4, 11-5, 11-7 (34m)
[3] Joelle King (NZL) 3-1 [12] Joshana Chinappa (IND)  11-3, 11-8, 8-11, 11-5 (48m)
[7] Madeline Perry (NIR) 3-1 [10] Kasey Brown (AUS) 11-4, 10-12, 11-8, 11-5 (57m)
[6] Dipika Pallikal (IND) 3-0 [15] Delia Arnold (MAS)  11-6, 12-10, 11-5 (40m)
[4] Alison Waters (ENG) 3-1 [9] Rachael Grinham (AUS)  11-5, 2-11 ,14-12 , 11-9 (49m)
[5] Low Wee Wern (MAS) 3-1 [13] Tesni Evans (WAL)  11-5, 11-7, 12-14, 11-9 (83m)
[2] Laura Massaro (ENG) 3-1 [11] Nicolette Fernandes (GUY) 11-7, 7-11, 11-4, 15-13 (39m)

Day ONE Results:


Men’s Round TWO:

[1] Nick Matthew (ENG) 3-0 Chris Binnie (JAM)  11-4, 11-8, 11-4 (27m)
[9] Alan Clyne (SCO) 3-2 Harinder Pal Sandhu (IND)  12-14, 11-9, 13-15, 11-1, 11-9 (116m)
[7] Chris Simpson (GGY) 3-0 Colin Ramasra (TRI)  11-2, 11-4, 11-1 (22m)
[11] Ryan Cuskelly (AUS) 3-2 Shawn Delierre (CAN)  11-2, 11-7, 9-11, 8-11, 11-8 (84m)

[3] Peter Barker (ENG) 3-0 Mahesh Mangaonkar (IND)  11-4, 11-6, 11-2 (40m)
[10] Nafiizwan Adnan (MAS) 3-0 Peter Creed (WAL)  11-9, 11-7, 13-11 (52m)
[5] Cameron Pilley (AUS) 3-0 Sunil Seth (GUY) 11-6, 11- 3, 11-9 (25m)
[16] Greg Lobban (SCO) 3-0 Nick Taylor (JEY)    12-10, 11-9, 11-8 (41m)

[12] Campbell Grayson (NZL) 3-0 Micah Franklin (BER)  11-1, 11-1, 11-4  (21m)
Kelvin Ndhlovu (ZAM) 3-1 Joe Chapman (IVB)  11-6, 10-12, 11-0, 12-10 (51m)
[14] Steve Finitsis (AUS) 3-0 Joel Makin (WAL)  11-5, 11-6, 11-6 (44m)
[4] Saurav Ghosal (IND) 3-0 Paul Coll (NZL)  11-4, 11-4, 11-7 (23m)

[15] Ivan Yuen (MAS) 3-1 Bradley Hindle (MLT)  9-11, 11-8, 11-7, 11-8 (57m)
[6] Alister Walker (BOT) 3-0 Cameron Stafford (CAY) 11-3, 11-4, 11-5 (25m)
[13] Martin Knight (NZL) 3-1 Kevin Moran (SCO) 11-4, 11-3, 9-11, 11-6 (55m)
[2] James Willstrop (ENG) 3-0 Anthony Brindle (GIB)  11-6, 11-5, 11-4 (15m)

Men’s Round ONE:

[1] Nick Matthew (ENG) 3-0 Xavier Koenig (MRI)   11-3, 11-3, 11-1
Chris Binnie (JAM) 3-0 Ntholeng Lechesa (LES)  11-0, 11-0, 11-1
[9] Alan Clyne (SCO) -0 Kevin Hannaway (SVG) 11-1, 11-2, 11-2
Harinder Pal Sandhu (IND) 3-0 Michael Craig (NIR)  11-9, 11-5, 11-5
[7] Chris Simpson (GGY) 3-0 Julian Jervis (CAY)  11-7, 11-4, 11-1
Colin Ramasra (TRI) 3-2 Ravindu Laksiri (SRI)  11-9, 11-6, 8-11, 6-11, 11-6
[11] Ryan Cuskelly (AUS) 3-0 Kenneth Maina (KEN)  11-7, 11-6, 11-7
Shawn Delierre (CAN) 3-0 Moreaina Wei (PNG) 11-0, 11-2, 11-5

[3] Peter Barker (ENG) 3-0 Manda Chilambwe (ZAM) 11-4, 11-1, 11-3
Mahesh Mangaonkar (IND) 3-0 Hardeep Reel (KEN)11-1, 11-5, 11-7
[10] Nafiizwan Adnan (MAS) 3-0 Robert Maycock (BER) 11-2, 11-5, 11-3
Peter Creed (WAL) 3-0 Ian Rukunya (UGA)  11-0, 11-2, 11-0
[5] Cameron Pilley (AUS) 3-0 Kale Wilson (TRI)  11-3, 11-2, 11-2
Sunil Seth (GUY) 3-0 Daniel Zammit-Lewis (MLT)  11-2, 12-10, 11-0
[16] Greg Lobban (SCO) 3-0 Bruce Burrowes (JAM)  11-3, 11-5, 11-9
Nick Taylor (JEY) 3-0 Othneil Bailey (Svg)  11-6, 11-6, 11-7 

Micah Franklin (BER) 3-2 Michael Kawooya (Uga)
[12] Campbell Grayson (NZL) 3-0 Hartaj Bains (Ken)  11-0, 11-4, 11-1
Joe Chapman (IVB) 3-0 James Fayia (SLE)  11-4, 11-2, 11-2
Kelvin Ndhlovu (ZAM) 3-1 [8] Ong Beng Hee (MAS)  11-7, 11-2,  9-11, 11-5
Joel Makin (WAL) 3-0 Alexander Arjoon (GUY)  11-9, 11-8, 11-5
[14] Steve Finitsis (AUS) 3-0 Mwinga Lengwe (ZAM) 11-7, 11-4, 11-3
Paul Coll (NZL) 3-0 Issa Kamara (SLE)  11-0, 11-5, 11-7
[4] Saurav Ghosal (IND) 3-0 Jules Snagg (SVG)  11-1, 11-6, 11-3

Bradley Hindle (MLT) 3-0 Scott Fitzgerald (WAL)  11-5, 14-12, 11-9
[15] Ivan Yuen (MAS) 3-0 Ridvan Prosper (SEY) 11-0, 11-3, 11-1
Cameron Stafford (CAY) 3-0 Christian Navas (GIB) 11-2, 11-5, 11-3
[6] Alister Walker (BOT) 3-0 Dilshan Gunawardena (SRI)  11-5, 11-4, 11-2
Kevin Moran (SCO) 3-0 Scott Gautier (JEY)  11-3, 11-3, 11-4
[13] Martin Knight (NZL) 3-0 Gihan Suwaris (SRI)  11-0, 11-6, 11-3
Anthony Brindle (GIB) 3-0 Madako Junior Suari (PNG)  11-5, 11-4, 11-9
[2] James Willstrop (ENG) 3-0 Nick Kyme (BER)  11-4, 11-3 , 11-4

Men’s Prelims: 

Othneil Bailey (Svg) 3-2 Mark Tewkesbury (Gib)  11-4, 8-11, 7-11, 11-6, 11-2
Michael Kawooya (Uga) 3-0 Schubert Maketu (Png) 11-1, 11-1, 11-5
Hartaj Bains (Ken) 3-1 Daniel Murphy (Cay)   11-7, 11-4, 11-1


Women’s Round TWO:

[1] Nicol David (MAS) 3-0 Vanessa Florens (MRI) 11-6, 11-2, 11-1
[16] Megan Craig (NZL) 3-0 Safina Madhani (KEN)  11-1, 11-2, 11-2
[8] Jenny Duncalf (ENG) 3-0 Amanda Landers-Murphy (NZL)  11-2, 11-0, 11-8
[14] Samantha Cornett (CAN) 3-0 Sarah Cardwell (AUS)  11-5, 11-7, 11-7

[3] Joelle King (NZL) 3-0 Sarah Taylor (JEY)  11-2, 11-3, 11-2
[12] Joshana Chinappa (IND) 3-1 Deon Saffery (WAL) 11-9, 11-6, 9-11, 11-9
[7] Madeline Perry (NIR) 3-0 Sharon Chimfwembe (ZAM)  11-3, 11-2, 11-4
[10] Kasey Brown (AUS) 3-0 Nadindhi Udangawa (SRI)  11-3, 11-6, 11-3

[15] Delia Arnold (MAS) 3-0 Anaka Alankamony (IND)  11-6, 11-8, 11-6
[6] Dipika Pallikal (IND) 3-0 Charlotte Knaggs (TRI)  11-4, 11-2, 11-1
[9] Rachael Grinham (AUS) 3-0 Mihiliya Methsarani (SRI)  11-6, 11-3, 11-1
[4] Alison Waters (ENG) 3-0 Eli Webb (PNG)  11-2, 11-1, 11-2

[13] Tesni Evans (WAL) 3-0 Kerrie Sample (TRI)  11-3, 11-2, 11-3
[5] Low Wee Wern (MAS) 3-0 Eilidh Bridgeman (CAY)  11-1, 11-2, 11-2
[11] Nicolette Fernandes (GUY) 3-0 Namweene Muchaile (ZAM) 11-4, 11-3, 11-3
[2] Laura Massaro (ENG) 3-0 Lynette Vai (PNG)  11-2, 11-4, 11-1

Women’s Round One:

Sarah Taylor (JEY) 3-0 Violet Luchendo (KEN) 11-3, 11-6, 11-6
Deon Saffery (WAL) 3-0 Kimberley Borg-Cauchi (MLT)  11-3, 11-1, 11-1
Sharon Chimfwembe (ZAM) 3-0 Dorothy Boyce (PNG)  11-4, 11-7, 11-9
Nadindhi Udangawa (SRI) 3-0 Eva Alphonse (SEY)   11-1, 11-1, 11-3
Anaka Alankamony (IND) 3-0 Khaaliqa Nimji (KEN)  11-2, 11-3, 11-6
Charlotte Knaggs (TRI) 3-1 Naduni Gunawardane (SRI)  11-0, 10-12, 11-9, 11-9
Mihiliya Methsarani (SRI) 3-2 Colette Sultana (MLT)  9-11, 10-12, 13-11, 11-9, 11-2

Open Draws as a PDF

  SH7217 SH7216

Singles Draws – NOTE: Match times and courts subject to change

There are plate, consolation and classic plate events (not medal events)

SH7201 SH7218 SH7203
Doubles Pools

In Mixed and Men’s the pool winners and runners up go into the Last 16 Draw,
for the Women’s the top two in each go through to quarter finals.

Open Draws as a PDF