Home / Doubles Results

Doubles Results

SH8641

Sun 3rd, Day ELEVEN

 Men’s Final:
[2] Palmer & Pilley (AUS) 2-1 [1] Grant & Matthew (ENG)  10-11, 11-7, 11-9 (80m)

Mixed Final:
[3] Grinham & Palmer (AUS) 2-0 [4] Waters & Barker (ENG)  11-8, 11-10 (48m)

Mixed Bronze:
[1] Brown & Pilley (AUS) 2-1 [2] King & Knight (NZL)  8-11, 11-9, 11-8 (78m)
Men’s Bronze:
[3] Selby & Willstrop (ENG) 2-0 [4] Clyne & Leitch (SCO) 11-9, 11-7 (79m)

Sat 2nd, Day TEN

Mixed semi-finals:
[3] Grinham & Palmer (AUS)  2-0 [1] Brown & Pilley (AUS)  11-7, 11-4 (29m)
[4] Waters & Barker (ENG) 2-0 [2] King & Knight (NZL) 11-3, 11-6 (35m)

Men’s semi-finals:
[1] Grant & Matthew (ENG) 2-0 [4] Clyne & Leitch (SCO)  11-7, 11-2 (46m)
[2] Palmer & Pilley (AUS) 2-0 [3] Selby & Willstrop (ENG) 11-4, 11-4 (32m)

Women’s Bronze:
[3] Beddoes &  Waters (ENG) 2-0 [2] Brown & Grinham (AUS)  11-3, 11-5 (23m)

Women’s final:
[5] Chinappa & Pallikal (IND) 2-0 [1] Duncalf & Massaro (ENG)  11-6, 11-8 (28m)

Fri 1st, Day NINE

Men’s quarter-finals:
[1] Grant & Matthew (ENG) 2-0 [10] Creed & Evans (WAL) 11-9, 11-4 (45m)
[4] Clyne & Leitch (SCO) 2-0 [6] Cuskelly & Karwalski (AUS) 11-7, 11-5 (46m)
[3] Selby & Willstrop (ENG) 2-1 [11] Beddoes & Coll (NZL) 11-8, 6-11, 11-9 (68m)
[2] Palmer & Pilley (AUS) 2-0 [8] Crawford & Lobban (SCO) 11-9, 11-5 (45m)

Women’s semi-finals:
[1] Duncalf & Massaro (ENG) 2-0 [3] Beddoes & Waters (ENG)  11-7, 11-8 (39m)
[5] Chinappa & Pallikal (IND) 2-1 [2] Brown & Grinham (AUS) 11-9, 7-11, 11-4 (50m)

Mixed quarter-finals:
[1] Brown & Pilley (AUS) 2-0 [7] Landers-Murphy & Coll (NZL) 11-1, 11-8 (24m)
[3] Grinham & Palmer (AUS) 2-0 [5] Pallikal & Ghosal (IND)  11-6, 11-9 (33m)
[4] Waters & Barker (ENG) 2-0 [6] Kippax & Selby (ENG) 11-5, 11-7 (39m)
[2] King & Knight (NZL) 2-1 [10] Chinappa &  Sandhu (IND) 7-11, 11-8, 11-6 (55m)

Thu 31st, Day EIGHT

Men’s Last Sixteen:
[1] Grant & Matthew (ENG) 2-0 [15] Binnie & Burrowes (JAM) 11-6, 11-5 (19m)
[10] Creed &  Evans (WAL) -2-0 [9]  Bong & Yuen (MAS) 11-3, 11-2 (23m)
[4] Clyne & Leitch (SCO) 2-0 [14] Lengwe & Ndhlovu (ZAM) 11-4, 11-4 (15m)
[6] Cuskelly & Karwalski (AUS) 2-0 [12] Franklin & Kyme (BER)  11-4, 11-4 (22m)
[11] Beddoes & Coll (NZL) 2-0 [5] Grayson & Knight (NZL)  11-7, 11-10 (42m)
[3] Selby & Willstrop (ENG) 2-0 [13] Fitzgerald & Haley (WAL) 11-1, 11-9 (26m)
[8] Crawford & Lobban (SCO) 2-1 [7] Ghosal & Sandhu (IND) 11-5, 8-11, 11-9 (51m)
[2] Palmer & Pilley (AUS) 2-0 Hindle & Zammit-Lewis (MLT)  11-4, 11-3 (23m)

Women’s quarter-finals:
[1] Duncalf & Massaro (ENG) 2-0 [7] Camilleri & Urquhart (AUS) 11-7, 11-4 (18m)
[3] Beddoes & Waters (ENG) 2-0 [4] David & Low (MAS)  11-10. 11-8 (29m)
[5] Chinappa & Pallikal (IND) 2-0 [6] King & Landers-Murphy (NZL)  11-9, 11-5 (26m)
[2] Brown & Grinham (AUS) 2-0 [8] Tesni & Deon (WAL)  11-10, 11-6 (34m)

Mixed Last Sixteen:
[1] Brown & Pilley
 (AUS) 2-0 [15] Clark & Moran (SCO) 11-2, 11-10 (23m)
[7] Landers-Murphy & Coll (NZL) 2-1 [9] Gillen-Buchert & Clyne (SCO)  11-9, 9-11, 11-5 (51m)
[3] Grinham & Palmer (AUS) 2-0 [13] Evans & Creed (WAL) 11-5, 11-4 (23m)
[5] Pallikal & Ghosal (IND) 2-0[11] Saffery & Evans (WAL)  11-8, 11-4 (30m)
[6] Kippax & Selby (ENG) 2-0 [12] Cornett & Delierre (CAN)  11-7, 11-8 (29m)
[4] Waters & Barker (ENG) 2-1 [14] Perry & Craig (NIR) 11-5, 10-11, 11-8 (43m)
[10] Chinappa & Sandhu (IND) 2-0 [8] Arnold & Adnan (MAS) 11-8, 11-9 (27m)
[2] King & Knight (NZL) 2-0 [16] Arnold &  Bong (MAS) 11-6, 11-1 (18m)

Wed 30th, Day SEVEN

Men’s Doubles:

Pool A
Bradley Hindle & Daniel Zammit-Lewis (MLT) bt [16] Alexander Arjoon & Sunil Seth (GUY)11-5, 11-7 (16m)
[1] Adrian Grant & Nick Matthew (ENG) bt Schubert Maketu & Moreaina Wei (PNG)11-6, 11-7 (12m)
Pool B
[15] Christopher Binnie & Bruce Burrowes (JAM) bt Scott Gautier & Nick Taylor (JEY) 9-11, 11-5, 11-10 (43m)
Pool C
[3] Daryl Selby & James Willstrop (ENG) bt Jason Doyle & Jules Snagg (SVG) 11-2, 11-2 (12m)
[14] Mwinga Lengwe & Kelvin Ndhlovu (ZAM) bt Anthony Brindle & Christian Navas (GIB)11-9, 11-3 (18m)
Pool D
[13] Scott Fitzgerald & David Haley (WAL) bt Colin Ramasra & Kale Wilson (TRI) 11-3, 11-6 (16m)
Pool E
[12] Micah Franklin & Nicholas Kyme (BER) bt James Fayia & Issa Kamara (SLE) w/o
Pool F
[6] Ryan Cuskelly & Matthew Karwalski (AUS) bt Mitchell Graham & Duncan Gray (NFI) 11-8, 11-1 (16m)
[11] Lance Beddoes & Paul Coll (NZL) bt Dilshan Gunawardena & Gihan Suwaris (SRI) 11-8, 11-0 (11m)
Pool G
[7] Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu (IND) bt Paul Kadoma & Michael Kawooya (UGA) 11-7, 11-3 (15m)
[10] Peter Creed & David Evans (WAL) bt Malton Blair & Julian Jervis (CAY) 11-1, 11-5 (19m)
Pool H
[8] Stuart Crawford & Greg Lobban (SCO) bt Madako Junior Suari & Kerry Walsh (PNG) 11-1, 11-2 (10m)
[9] Valentino Bon Jovi Bong & Ivan Yuen (MAS) bt James Bentick & Kevin Hannaway (SVG)11-4, 11-6 (14m)

Mixed Doubles:

Pool A
[1] Kasey Brown & Cameron Pilley (AUS) bt Rachel Arnold & Valentino Bon Jovi Bong (MAS) 11-6, 11-6 (23m)
Pool B
[2] Joelle King & Martin Knight (NZL) bt Alex Clark & Kevin Moran (SCO) 11-3, 11-3 (26m)
Pool C
[3] Rachael Grinham & David Palmer (AUS) bt [14] Madeline Perry & Michael Craig (NIR)11-3, 11-7 (24m)
Marlene West & Cameron Stafford (CAY) bt Sharon Chimfwembe & Manda Chilambwe (ZAM) 11-2, 11-4 (17m)
Pool D
Colette Sultana & Bradley Hindle (MLT) bt Charlotte Knaggs & Kale Wilson (TRI) 11-7, 11-10 (39m)
[4] Alison Waters & Peter Barker (ENG) bt [13] Tesni Evans & Peter Creed (WAL) 11-9, 10-11, 11-5 (45m)
Pool E
[5] Dipika Pallikal & Saurav Ghosal (IND) bt Samantha Cornett & Shawn Delierre (CAN) 11-3, 11-2 (16m)
Pool F
[6] Sarah Kippax & Daryl Selby (ENG) bt [11] Deon Saffery & David Evans (WAL) 8-11, 11-3, 11-8 (47m)
Kerrie Sample & Colin Ramasra (TRI) bt Vanessa Florens & Xavier Koenig (MRI) 11-3, 11-5 (16m)
Pool G
Joshana Chinappa & Harinder Pal Sandhu (IND) bt [7] Amanda Landers-Murphy & Paul Coll (NZL) 11-8, 11-10 (29m)
Pool H
[9] Frania Gillen-Buchert & Alan Clyne (SCO) bt [8] Delia Arnold & Mohd Nafiizwan Adnan (MAS) 11-8, 11-10 (30m)
Eilidh Bridgeman & Daniel Murphy (CAY) bt Lynette Vai & Madako Junior Suari (PNG) 11-9, 10-11, 11-5 (31m)

Women’s Doubles:

Pool A
[1] Jenny Duncalf & Laura Massaro (ENG) bt [8] Tesni Evans & Deon Saffery (WAL) 11-10, 11-7 (41m)
Lynette Vai & Eli Webb (PNG) bt Charlotte Knaggs & Kerrie Sample (TRI) 11-6, 10-11, 11-10 (27m)
[1] Jenny Duncalf & Laura Massaro (ENG) bt Charlotte Knaggs & Kerrie Sample (TRI) 11-2, 11-4 (13m)
[8] Tesni Evans & Deon Saffery (WAL) bt Lynette Vai & Eli Webb (PNG) 11-2, 11-3 (9m)
Pool B
[2] Kasey Brown & Rachael Grinham (AUS) bt [7] Lisa Camilleri & Donna Urquhart (AUS) 11-9, 11-6 (24m)
Rachel Arnold & Vanessa Raj (MAS) bt Kimberley Borg-Cauchi & Colette Sultana (MLT) 11-7, 11-7 (12m)
[7] Lisa Camilleri & Donna Urquhart (AUS) bt Rachel Arnold & Vanessa Raj (MAS) 11-4, 11-6 (13m)
[2] Kasey Brown & Rachael Grinham (AUS) bt Kimberley Borg-Cauchi & Colette Sultana (MLT) 11-1, 11-4 (8m)
Pool C
Alex Clark & Frania Gillen-Buchert (SCO) bt Dorothy Boyce & Sheila Morove (PNG) 11-3, 11-2 (10m)
[3] Emma Beddoes & Alison Waters (ENG) bt [6] Joelle King & Amanda Landers-Murphy (NZL) 8-11, 11-2, 11-8 (48m)
[3] Emma Beddoes & Alison Waters (ENG) bt Dorothy Boyce & Sheila Morove (PNG) 11-2, 11-7 (11m)
[6] Joelle King & Amanda Landers-Murphy (NZL) bt Alex Clark & Frania Gillen-Buchert (SCO) 11-6, 11-2 (16m)
Pool D
[5] Joshana Chinappa & Dipika Pallikal (IND) bt [4] Nicol David & Low Wee Wern (MAS) 11-8, 11-5 (17m)
Megan Craig & Kylie Lindsay (NZL) bt Mihiliya Methsarani & Nadindhi Udangawa (SRI) 11-4, 11-1 (12m)
[5] Joshana Chinappa & Dipika Pallikal (IND) bt Megan Craig & Kylie Lindsay (NZL) 11-5, 11-4 (15m)
[4] Nicol David & Low Wee Wern (MAS) bt Mihiliya Methsarani & Nadindhi Udangawa (SRI) 11-2, 11-2 (9m)

Tue 29th, Day SIX

Men’s Doubles:
Pool A
[16] Alexander Arjoon & Sunil Seth (GUY) bt Schubert Maketu & Moreaina Wei (PNG) 11-4, 11-9 (14m)
[1] Adrian Grant & Nick Matthew (ENG) bt Bradley Hindle & Daniel Zammit-Lewis (MLT) 11-5, 11-6 (24m)
[1] Adrian Grant & Nick Matthew (ENG) bt [16] Alexander Arjoon & Sunil Seth (GUY) 11-5, 11-5 (15m)
Bradley Hindle & Daniel Zammit-Lewis (MLT) bt Schubert Maketu & Moreaina Wei (PNG) 11-6, 11-2 (9m)
Pool B
[2] David Palmer & Cameron Pilley (AUS) bt Scott Gautier & Nick Taylor (JEY) 11-2, 11-4 (15m)
[2] David Palmer & Cameron Pilley (AUS) bt [15] Christopher Binnie & Bruce Burrowes (JAM) 11-2, 11-8 (17m)
Pool C
[14] Mwinga Lengwe & Kelvin Ndhlovu (ZAM) bt Jason Doyle & Jules Snagg (SVG) 11-3, 11-8 (14m)
[3] Daryl Selby & James Willstrop (ENG) bt Anthony Brindle & Christian Navas (GIB) 11-1, 11-4 (21m)
[3] Daryl Selby & James Willstrop (ENG) bt [14] Mwinga Lengwe & Kelvin Ndhlovu (ZAM) 11-3, 11-6 (21m)
Jason Doyle & Jules Snagg (SVG) bt Anthony Brindle & Christian Navas (GIB) 11-9, 8-11, 11-10 (39m)
Pool D
[4] Alan Clyne & Harry Leitch (SCO) bt Colin Ramasra & Kale Wilson (TRI) 11-3, 11-4 (13m)
[4] Alan Clyne & Harry Leitch (SCO) bt [13] Scott Fitzgerald & David Haley (WAL) 11-3, 11-3 (24m)
Pool E
[5] Campbell Grayson & Martin Knight (NZL) bt James Fayia & Issa Kamara (SLE) w/o
[5] Campbell Grayson & Martin Knight (NZL) bt [12] Micah Franklin & Nicholas Kyme (BER) 11-5, 11-3 (27m)
Pool F
[6] Ryan Cuskelly & Matthew Karwalski (AUS) bt Dilshan Gunawardena (SRI) & Gihan Suwaris (SRI) 11-3, 11-4 (12m)
[11] Lance Beddoes & Paul Coll (NZL) bt Mitchell Graham & Duncan Gray (NFI) 11-3, 11-1 (12m)
[6] Ryan Cuskelly & Matthew Karwalski (AUS) bt [11] Lance Beddoes & Paul Coll (NZL) 11-5, 11-8 (27m)
Dilshan Gunawardena & Gihan Suwaris (SRI) bt Mitchell Graham & Duncan Gray (NFI) 10-11, 11-10, 11-3 (31m)
Pool G
[10] Peter Creed & David Evans (WAL) bt Paul Kadoma & Michael Kawooya (UGA) 11-1, 11-1 (12m)
[7] Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu (IND) bt Malton Blair & Julian Jervis (CAY) 9-11, 11-3, 11-2 (29m)
[10] Peter Creed & David Evans (WAL) bt [7] Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu (IND) 11-8, 11-3 (30m)
Malton Blair & Julian Jervis (CAY) bt Paul Kadoma & Michael Kawooya (UGA) 11-8, 11-10 (25m)
Pool H
[8] Stuart Crawford & Greg Lobban (SCO) bt James Bentick & Kevin Hannaway (SVG) 11-2, 11-1 (11m)
[9] Valentino Bon Jovi Bong & Ivan Yuen (MAS) bt Madako Junior Suari & Kerry Walsh (PNG) 11-1, 11-1 (12m)
[8] Stuart Crawford & Greg Lobban (SCO) bt [9] Valentino Bon Jovi Bong & Ivan Yuen (MAS) 9-11, 11-5, 11-9 (42m)
James Bentick & Kevin Hannaway (SVG) bt Madako Junior Suari & Kerry Walsh (PNG) 11-9, 11-7 (16m)

Women’s Doubles:
Pool A
[1] Jenny Duncalf & Laura Massaro (ENG) bt Lynette Vai & Eli Webb (PNG) 11-4, 11-5 (12m)
[8] Tesni Evans & Deon Saffery (WAL) bt Charlotte Knaggs & Kerrie Sample (TRI) 11-6, 11-9 (18m)
Pool B
[2] Kasey Brown & Rachael Grinham (AUS) bt Delia Arnold & Vanessa Raj (MAS) 11-5, 11-7 (23m)
[7] Lisa Camilleri & Donna Urquhart (AUS) bt Kimberley Borg-Cauchi & Colette Sultana (MLT) 11-3, 11-4 (9m)
Pool C
[6] Joelle King & Amanda Landers-Murphy (NZL) bt Dorothy Boyce & Sheila Morove (PNG) 11-3, 11-3 (8m)
[3] Emma Beddoes & Alison Waters (ENG) bt Alex Clark & Frania Gillen-Buchert (SCO) 11-8, 11-10 (32m)
Pool D
[4] Nicol David & Low Wee Wern (MAS) bt Megan Craig & Kylie Lindsay (NZL) 7-11, 11-10, 11-6 (42m)
[5] Joshana Chinappa & Dipika Pallikal (IND) bt Mihiliya Methsarani & Nadindhi Udangawa (SRI) 11-3, 11-4 (10m)

Mixed Doubles:
Pool A
[1] Kasey Brown & Cameron Pilley (AUS) bt Nicolette Fernandes & Alexander Arjoon (GUY) 11-5, 11-5 (23m)
Pool B
[2] Joelle King & Martin Knight (NZL) bt Sarah Taylor & Nick Taylor (JEY) w/o
Pool C
[3] Rachael Grinham & David Palmer (AUS) bt Marlene West & Cameron Stafford (CAY) 8-11, 11-3, 11-2 (25m)
[14] Madeline Perry & Michael Craig (NIR) bt Sharon Chimfwembe & Manda Chilambwe (ZAM) 9-11, 11-6, 11-6 (29m)
Pool D
[13] Tesni Evans & Peter Creed (WAL) bt Colette Sultana & Bradley Hindle (MLT) 11-2, 11-7 (15m)
[4] Alison Waters & Peter Barker (ENG) bt Charlotte Knaggs & Kale Wilson (TRI) 11-0, 11-2 (10m)
Pool E
[5] Dipika Pallikal & Saurav Ghosal (IND) bt Naduni Gunawardane & Ravindu Laksiri (SRI) 11-3, 11-4 (12m)
Pool F
[6] Sarah Kippax & Daryl Selby (ENG) bt Kerrie Sample & Colin Ramasra (TRI) 11-1, 11-4 (14m)
[11] Deon Saffery & David Evans (WAL) bt Vanessa Florens & Xavier Koenig (MRI) 11-3, 11-0 (10m)
Pool G
[7] Amanda Landers-Murphy & Paul Coll (NZL) bt Eli Webb & Schubert Maketu (PNG) 11-2, 11-4 (7m)
Pool H
[8] Delia Arnold & Mohd Nafiizwan Adnan (MAS) bt Eilidh Bridgeman & Daniel Murphy (CAY) 11-5, 11-3 (13m)
[9] Frania Gillen-Buchert & Alan Clyne (SCO) bt Lynette Vai & Madako Junior Suari (PNG) 11-0, 11-6 (13m)